८ आश्विन २०८०

 • Trending

  वन सम्वर्द्धन प्रणाली सुरू भएसँगै उपभोक्ता खुशी

  वन सम्वर्द्धन प्रणाली सुरू भएसँगै उपभोक्ता खुशी

  काठमाडाैं । लुम्बिनी प्रदेशले प्रदेश ऐन मार्फत वन व्यवस्थापन कार्यविधि बनाएर वन सम्वर्द्धन गर्ने र काठ, दाउरा निकाल्ने बाटो खुलेको छ । वन सम्वर्द्धन प्रणाली मार्फत उक्त बाटो खोलेको छ ।

  वनमा भएका परिपक्क रूखहरू काट्ने र साना विरुवा हुर्काउने प्रणाली वन सम्वर्द्धन प्रणाली हो । जसमा ८० वर्ष सरंक्षण चक्र बनाएर रुख काटछाट गरी सरंक्षण गरिन्छ । वन दिगो व्यवस्थापन, काठको उच्चतम प्रयोग र नियमित अम्दानीका लागी भन्दै नवलपरासीमा वन सम्वर्द्धन प्रणाली सुरु भएको छ ।

  वन सम्वर्द्धन प्रणालीमा आधारित कटान शुभारम्भ भएसँगै उपभोक्ताहरुले आफ्नो प्रयोजनका लागि पनि काठ प्रयोग गर्न पाउने भएका छन् । वैज्ञानिक वन व्यवस्थापन उपभोक्ता महासंघ लुम्बिनी प्रदेशका महासचिव होमबहादुर गुरुङ उपभोक्ताले प्रयोग गरेर बचेका काठ बिक्री भएर सामाजि विकासका काम हुने र रोजगारी सिर्जना हुने बताउनुभयो । त्यस्तै राजस्व संकलनमा पनि योगदान पुग्ने उहाँको भनाई छ ।

  सम्वर्द्धन प्रणालीमा आधारित वन व्यवस्थापन वैज्ञानिक वन ब्यवस्थापन हो । तत्काल फाइदा पाइने र भविष्यको लागी वन जोगाउने समेत भएपछि उपभोक्ता यसप्रति आकर्षित भएको देखिन्छ । मुलपानी सामुदायिक वन उपभोक्ता समूह नवलपरासीका अध्यक्ष यज्ञप्रसाद पाण्डे पुरानो र धोद्रो रुखहरु मात्रै काटिने बताउनुहुन्छ । उहाँले आफुहरुले नियमावलीले निर्देश गरे अनुसार काम अगाडी बढाएको

  हिरगर मिडिया

  जि.प.का.दर्ता नं. : २०२०

  पान नं :००००००१

  हिरगर टिम

  अध्यक्ष तथा संचालक

  हिरा लाल चौधरी
  मोबाइल न. :९८५८४२६६३३

  सचिव

  सागर कुश्मी
  मोबाइल न. :९८४८४७००६०

  © 2023 Copyright: Hirgar Media